Dane makro ożywią rynki?

Dane makro ożywią rynki?
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-08-14 (10:47)

Po przespanej sesji poniedziałkowej, dzisiejsze notowania z pewnością będą bardziej żywe. Natłok danych makroekonomicznych gwarantuje podwyższoną aktywność inwestorów będący dobrym podłożem dla nowych spekulacji.

Nie będzie dużym nietaktem stwierdzenie, że wczorajszej sesji mogłoby po prostu nie być. Brak istotnych danych podczas handlu w Europie i USA skazywał te rynki na drętwe dryfowanie, a zanotowane rozstrzygnięcia sesji na poszczególnych rynkach są istotne wyłącznie dla statystyków. Jednak już dziś sytuacja ulegnie wyraźnej zmianie. Po rozczarowujących raportach z gospodarki Chin z zeszłego tygodnia oraz niepokojąco słabym odczycie dynamiki PKB Japonii z wczoraj, we wtorek ze zdwojoną uwagą będą śledzone odczyty danych z Eurolandu i USA. O 11:00 Eurostat poda szacunki dynamiki PKB za drugi kwartał i rynkowe prognozy mówią o spadku o 0,2 proc. w ujęciu kwartalnym, ale powoli rosną szanse na nieco lepszy wynik za sprawą cząstkowych danych z Francji i Niemiec. Francuska gospodarka w drugim kwartale stanęła w miejscu, choć spodziewano się kontrakcji o 0,1 proc., natomiast niemieckie PKB zwiększyło się o 0,3 proc. k/k, o 0,1 pkt proc. więcej niż zakładano. Te dane powinny pozwolić ograniczenie spadku PKB strefy euro do 0,1 proc., choć nadal będzie to ujemna wartość sygnalizująca problemy Starego Kontynentu. Bardzo możliwe jednak, ze paradoksalnie kurczenie się PKB zostanie przez rynki odebrane pozytywnie, gdyż wzmocni spekulacje na mobilizację europejskich decydentów do stymulacyjnych działań zarówno po stronie fiskalnej, jak i monetarnej. Oczekiwania względem Europejskiego Banku Centralnego od dawna są wyklarowane, ale nie można zapominać, że także europejskie rządy mają do dyspozycji odpowiednie narzędzia, m.in. uzgodnione w czerwcu prowzrostowe elementy paktu fiskalnego. A w chwili, gdy kolejni unijni politycy powracają z wakacyjnej przerwy, można spokojnie oczekiwać, iż nie będą unikać dziennikarskich mikrofonów i wykorzystają każda okazję do skomentowania bieżącej sytuacji gospodarczej. Minusem takiego scenariusza jest jednak to, że zwykle w wypowiedziach polityków brak spójności, co może wprowadzać niepotrzebny chaos informacyjny. Ostatnim tego przykładem jest weekendowy komentarz członka Rady Zarządzającej EBC Luca Coene’a, zdaniem którego rozpoczęcie przez bank centralny programu skupu obligacji rządowych „nie ma sensu”, gdyż będzie prowadzić do pełnego finansowania długu Włoch i Hiszpanii, zdejmując jednocześnie z rządów tych krajów presję do dalszych refom. Ale jak długo będą napływać sprzeczne sygnały, tak długu nadzieja na szczęśliwe zakończenie (rozumiane poprzez stymulacyjne działania monetarne) nie zniknie utrzymując rynki w fazie zawieszenia.

Gdy dla Eurolandu kluczowe są dane o dynamice PKB, po drugiej stornie Atlantyku inwestorzy będą wyczekiwać raportu o lipcowej sprzedaży detalicznej oraz inflacji PPI. Wiele oczekuje się po danych o sprzedaży, która ma wzrosnąć o 0,3 proc. m/m, przerywając czarną serię trzech miesięcy spadków. Jest to o tyle ważne, że w USA wydatki konsumpcyjne stanowią ok. 70 proc. PKB . Z innych danych warto zwrócić uwagę na niemiecki indeks ZEW, mierzący nastroje wśród analityków i inwestorów i rzucający więcej światła na perspektywy największej gospodarki Europy.

Z punktu widzenia złotego ważne będą dane GUS na temat inflacji konsumenckiej w lipcu. Spodziewane jest przyhamowanie rocznego tempa wzrostu cen do 4,1 proc. z 4,3 proc. w czerwcu i potwierdzenie tych prognoz zwiększałoby szanse na obniżkę stóp procentowych przez RPP. Paradoksalnie niższy odczyt inflacji powinien podziałać wspierająco na złotego, gdyż perspektywa niższych stóp procentowych pozytywnie wpłynie na popyt na polskie obligacje. Jednakże dla zachowania waluty ważniejsze będą rozstrzygnięcia na rynkach zewnętrznych. Poprawa sentymentu związana z lepszymi wynikami PKB w strefie euro powinien pozwolić na spadek EUR/PLN w kierunku 4,06.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

2025-04-18 Market News XTB
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług. Jeśli założymy, że tak naprawdę jest, możemy dojść do wniosku, że globalna konsumpcja wygląda solidnie, choć przychody na rynku w Ameryce Północnej zawiodły prognozy. Wciąż jednak mówimy o prawie 10% wzroście rok do roku.
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

2025-04-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

2025-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z ulgą przyjmują kolejne doniesienia dotyczące rozwijającej się sytuacji polityki celnej USA. Choć wiele wskazuje na to, że cła nałożone przez Trumpa na większość krajów będą wykorzystane przez administrację głównie jako narzędzie negocjacyjne, na razie wciąż jest zbyt wcześnie, by całkowicie wykluczać scenariusz globalnej wojny handlowej między USA, a resztą świata.
Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.
Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

2025-04-07 Komentarz giełdowy MyBank.pl
W pierwszych dniach kwietnia 2025 roku światowe rynki finansowe doświadczyły dramatycznego załamania, które wielu ekonomistów porównuje do "Czarnego Poniedziałku" z 1987 roku. Decydującym momentem była decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10% taryf na cały import do Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Wietnamu.
Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).